Przejdź do treści

Rektorzy łódzkich uczelni podpisali deklarację zacieśniania współpracy

Data dodania
Kategorie

- Wyrażamy przekonanie, że ukształtowana przez dekady różnorodność łódzkich publicznych szkół wyższych, wzmocniona wielokulturowymi tradycjami Łodzi, nie stoi w sprzeczności, lecz jest najsilniejszym fundamentem jedności, którą wspólnie zamierzamy budować w ramach Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego (ŁPA) - to fragment deklaracji, którą (29.11) podpisali rektorzy łódzkich uczelni publicznych w Akademii Muzycznej.

Image

Współpraca pomiędzy uczelniami w Łodzi ma wieloletnie tradycje, jednak teraz po podpisaniu "Deklaracji zacieśniania współpracy łódzkich uczelni publicznych w ramach Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego", wspólne działania nabiorą bardziej formalnego charakteru, przy jednoczesnym zachowaniu odrębności i unikatowości szkół wyższych.

Jak czytamy w deklaracji: Partnerska współpraca obejmuje najważniejsze misje łódzkich uczelni: działalność naukową i artystyczną, kształcenie oraz relacje z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Spotkanie łódzkich rektorów było okazją do debaty na temat przyszłej współpracy, której pierwszym filarem w ramach ŁPA jest nauka, wspólne badania i projekty. Dyskutowano także o kształceniu interdyscyplinarny. Już wkrótce możemy spodziewać się wspólnych rozwiązań w zakresie kształcenia. Rektorzy wyrazili też swoje oczekiwania dotyczące współpracy z otoczeniem, zarówno biznesowym, społecznym, jak i kulturalnym oraz potrzebę wsparcia w różnych działaniach przez władze lokalnych.

W podpisanym dokumencie, wszyscy łódzcy rektorzy: prof. Krzysztof Jóźwik (PŁ), prof. Elżbieta Żądzińska (UŁ), prof. Radzisław Kordek (UMed), dr Przemysław Wachowski (ASP), dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz, prof AM, dr hab. Milenia Fiedler prof. Szkoły Filmowej, zadeklarowali konsekwentne zacieśnianie współpracy pomiędzy uczelniami, dla dobra społeczności akademickiej, a także miasta, województwa oraz wszystkich obecnych i potencjalnych partnerów w kraju, i za granicą.